S ohleduplností nejdál dojedeš

Klid za volantem, plynulost a předvídavost, to jsou základní doporučení pro bezpečnou jízdu v zimě. Počasí dokáže v zimním období připravit řidiči různé nástrahy a perné chvilky, a tak přinášíme praktická doporučení určená zejména vozům s předním pohonem.

TIPY PRO JÍZDU V ZIMĚ

Nepřidávejte příliš plynu

 

Nespěchejte a předvídejte


Udržujte dostatečný odstup

 

Brzděte plynule

 

Rozjezd

Základem bezproblémového rozjezdu je citlivá práce s plynovým pedálem, případně i spojkou u vozu s manuální převodovkou. Kvalitní zimní pneumatiky spolu s moderními asistenčními systémy dnes sice dokážou vyřešit spoustu situací za řidiče, ale i tak mohou nastat specifičtější momenty, kdy bude více záležet na umu řidiče. Ideální stav je vyvarovat se prokluzu kol a umožnit tak pneumatikám pomalu, ale jistě zabírat.

Jízda

V zimě se vyplatí nespěchat a předvídat. Klidný jízdní styl je nejbezpečnější a v konečném důsledku i nejrychlejší. Většinu rizik souvisejících se ztrátou trakce či neřízeného smyku dnes na minimum snižují systémy stabilizace, řízení prokluzu kol a ABS. Pozor také na jednu z nejzrádnějších nástrah, kterou je tzv. černý led. Ten pokrývá vozovku, která na první pohled vypadá jen mokrá.

Brždění

Brzdná dráha je v zimním období delší. Zimní pneumatiky si musí poradit s řadou podmínek, ať už jde o vodu, břečku, sníh či led. Udržujte vždy dostatečný odstup od vozu před Vámi, abyste měli více času na reakce. Při brždění se vyvarujte zbrklých pohybů a pokud možno nechte auto brzdit v přímce, kdy mají pneumatiky nejvyšší účinnost.

Jak vyzrát na zimní nástrahy

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatika by měla mít dezén s hloubkou nejméně 4 mm a musí nejen svým rozměrem, ale i další řadou parametrů odpovídat danému vozu. Zimní pneumatiky a komplety z nabídky ŠKODA jsou testovány pro konkrétní modely a zaručují tak maximální bezpečnost. V ceně je navíc pojištení ŠKODA Pneugarance.

Akumulátor

Zima hluboko pod bodem mrazu a auto stojící třeba i několik dní na parkovišti v zimním středisku – to je pro akumulátor skutečná zatěžkávací zkouška. Abyste i v zimě bez problému nastartovali, je lepší nechat autobaterii zkontrolovat. Autorizované servisy ŠKODA nabízejí kontrolu baterie zátěžovým testem, který ukáže, zda je akumulátor fit.

Klimatizace

Klimatizaci používejte i v zimě, protože se nejen promazává kompresor, ale ventilační systém také přispívá k vysušení vzduchu, čímž se zamezuje rosení a mlžení skel. Ventilaci doporučujeme pravidelně čistit a dezinfikovat v autorizovaných servisech ŠKODA.

Stěrače

Nikdy během roku se nedostávají stěrače tak často ke slovu jako v zimním provozu. Stěrače z nabídky ŠKODA Originálních dílů jsou zárukou kompatibility s Vaším vozem i bezvadné funkčnosti. Jejich gumičky jsou odolné vůči vlivům UV záření, ozonu, teplotním změnám i kyselým dešťům a vynikají i zvýšenou mechanickou odolností. I to je totiž důležité, neboť stěrač musí během chladnější poloviny roku zvládnout v průměru 125 tisíc cyklických pohybů.

NAŠE TECHNOLOGIE PRO VAŠE BEZPEČÍ

Děláme vše pro to, abychom vás na vašich cestách udrželi v bezpečí. Naše vozy jsou vybaveny nejmodernějšími prvky aktivní i pasivní bezpečnosti, které mají za úkol předcházet nehodám nebo zmírnit jejich následky, pokud k nim přece jen dojde.

Bezpečnostní asistenty

ASISTOVANÁ JÍZDA 2.0

Asistovaná jízda 2.0 sdružuje řadu bezpečnostních asistentů pro usnadnění dlouhých cest. Systém dokáže samočinně zastavit a znovu se rozjet, vést vozidlo v pruhu, jet v koloně, zaparkovat s Vaší minimální pomocí nebo zobrazovat okolní provoz na displeji před vámi. Je-li vůz vybaven automatickou převodovkou, Nouzový asistent dokáže vůz bezpečně zastavit v případě zdravotní indispozice.

FRONT ASSIST

Front Assist pomocí radaru sleduje odstup od vpředu jedoucího vozidla a v případě nevyhnutelné srážky začne brzdit. Asistent rozpozná chodce i cyklisty v jízdní dráze či zaparkované vozy. U vozů s adaptivním tempomatem je součástí systému i Asistent pro vyhýbací manévry. Pokud právě zasahuje Front Assist a řidič současně zahájí vyhýbací manévr asistent cílenými zásahy do řízení, pomůže objet překážku.

PREDIKTIVNÍ TEMPOMAT

Adaptivní tempomat udržuje řidičem nastavenou rychlost, kterou automaticky upravuje v závislosti na odstupu od vpředu jedoucího vozidla, a to až do úplného zastavení (např. při dojezdu do kolony). Je-li vybaven prediktivní funkcí, zpracovává také rozpoznané dopravní a rychlostní značky uložené v navigaci. Díky tomu s předstihem upravuje rychlost například před zatáčkami, křižovatkami nebo podle rychlostních limitů.

ADAPTIVNÍ VEDENÍ V PRUHU

Tento asistent dokáže vůz udržet uprostřed jízdního pruhu. Systém spolupracuje s kamerou a rozpoznává jízdní pruhy na vozovce, a to včetně žlutých čar při stavebních pracích, kuželů a jiných hranic vozovky či jízdního pruhu. Vylepšená „adaptivní“ varianta tohoto asistentu (dostupná pouze jako součást Asistované jízdy 2.0) spočívá v tom, že systém udržuje vozidlo na zvolené pozici v jízdním pruhu a vůz „nekličkuje“.

ZMĚNA JÍZDNÍHO PRUHU

Systém prostřednictvím dvou radarů v zadním nárazníku sleduje vozidla přibližující se zezadu, případně jedoucí v tzv. mrtvém úhlu. Řidiče upozorní LED signalizací na krytu vnějších zrcátek. Součástí je Asistent vyparkování, který řidiče při couvání upozorní na vozidla, která se k vozu blíží ze strany.

VAROVÁNÍ PŘI VYSTUPOVÁNÍ

Varování při vystupování opticky i akusticky varuje řidiče i ostatní cestující (vpředu i vzadu) například při vystupování z podélně zaparkovaného vozu, kdy by otevření dveří hrozilo srážkou s jiným vozem, cyklistou, motocyklistou či elektrickou koloběžkou. Varování při vystupování sleduje prostor za vozem a po stranách vozu do vzdálenosti až 35 metrů.

ASISTENT JÍZDY V KOLONĚ

Tento asistent přináší více bezpečnosti a komfortu při jízdě v dopravní zácpě. Spojuje funkce adaptivního tempomatu a adaptivního asistentu udržování jízdního pruhu, takže dokáže vůz rozjet a zabrzdit dle okolní dopravy a zároveň ho udržuje ve správném jízdním pruhu.

ROZPOZNÁNÍ DOPRAVNÍCH ZNAČEK

Systém rozpoznání dopravních značek využívá multifunkční kameru a údaje z navigačního systému a na základě jejich součinnosti rozpoznává a následně řidiči zobrazuje dopravní značky. Systém zpracovává dopravní značení omezení rychlosti, zákazu předjíždění, zákazu vjezdu na jednosměrnou komunikaci a veškeré dodatečné pokyny, včetně značení konce omezení.

ROZPOZNÁNÍ ÚNAVY ŘIDIČE

Systém snižuje riziko vzniku nebezpečné situace způsobené únavou řidiče. Pomocí řady senzorů monitoruje chování řidiče, které následně vyhodnocuje a v případě detekce únavy zobrazí upozornění na vhodnost přestávky a odpočinku.

AUTOMATICKÉ PARKOVÁNÍ

Vůz pomocí senzorů dokáže sám nalézt parkovací místo a pohodlně do něj zaparkovat. Při parkování se postará o řízení, řidič jen obstarává řazení, přidává plyn a brzdí. V nejnovější verzi si asistent poradí s parkováním mezi vozy stojícími podélně či příčně, přičemž mezi příčně stojící dokáže zaparkovat pozadu i popředu a z řady podélně stojících dokáže také vyparkovat.

PARKOVACÍ SENZORY A ASISTENT PRO MANÉVROVÁNÍ

Parkovací senzory upozorňují řidiče na překážky v jízdní dráze při parkování. Asistent pro manévrování navíc při parkování dokáže zabrzdit v případě hrozící kolize.

PANORAMATICKÝ KAMEROVÝ SYSTÉM

Vybrané vozy ŠKODA můžete vybavit zadní parkovací kamerou, která snímá prostor za vozem, obraz přenáší na obrazovku infotainmentu a promítá na ni také dynamické vodicí čáry. Panoramatický kamerový systém pak k zadní kameře přidává tři další širokoúhlé kamery pro snímání prostředí okolo celého vozu.

ASISTENT MANÉVROVÁNÍ S PŘÍVĚSEM

Jen málokdo jezdí s přívěsem pravidelně. Absence dostatečných zkušeností pak může vést k nepříjemným až nebezpečným situacím. Proto je zde Asistent manévrování, který řidiči pomáhá při parkování a couvání s přívěsem. Řidič nastaví úhel, ve kterém chce s přívěsem couvat, a poté již jen citlivě sešlapuje plyn a brzdu, kontrolu nad volantem převezme systém.

NOUZOVÝ ASISTENT

Smyslem Nouzového asistentu je převzít kontrolu nad vozem v případě zdravotní indispozice řidiče. Pokud systém zaznamená nečinnost řidiče, nejdříve jej akusticky upozorní, a pokud řidič stále nereaguje, převezme systém řízení – vůz začne ve svém jízdním pruhu automaticky brzdit a aktivují se varovná světla.

 

ORIGINÁLNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ PRO VAŠE BEZPEČÍ

Další bezpečnostní řešení si můžete pořídit z naší nabídky ŠKODA Originálního příslušenství. Všechny produkty důkladně testujeme, aby byla zajištěna jejich vysoká kvalita. Kompletní nabídku a ceny získáte u svého prodejce ŠKODA či v našem ŠKODA E-shopu.

Bezpečný pátek

Statistiky mají jasno. Nejméně bezpečným dnem pro cestování je pátek, který se obvykle nese ve znamení spěchu. Snažíme se co nejrychleji uniknout z práce nebo z města. Podle statistik Policie České republiky je pátečních nehod zhruba 17 000 ročně a jejich počet meziročně stále roste. Naším přáním a cílem je, aby díky našim radám a doporučením tyto statistiky klesaly na minimum a abychom se všichni každý den ve zdraví vraceli ke svým nejbližším. Děkujeme za Vaši bezpečnou jízdu a ohled na další účastníky silničního provozu.

Bezpečný pátek je naším dlouhodobým projektem. Naším cílem je seznámit s tématem širokou veřejnost a s její pomocí učinit české silnice bezpečnějšími. Máme pro ty nejlepší předpoklady.

5 hvězdiček v Euro NCAP pro naše vozy

Téměř všechny naše modelové řady splňují nejvyšší bezpečnostní standardy z pohledu konstrukce i vybavení asistenčními systémy a v nárazových testech nezávislé organizace Euro NCAP dosahují nejlepšího možného hodnocení 5 hvězd.

Téměř všechny naše modelové řady splňují nejvyšší bezpečnostní standardy z pohledu konstrukce i vybavení asistenčními systémy a v nárazových testech nezávislé organizace Euro NCAP dosahují nejlepšího možného hodnocení 5 hvězd

Pro ještě lepší ochranu v rámci silniční bezpečnosti analyzujeme příčiny, okolnosti a průběh dopravních nehod přímo na místě. Náš výzkumný tým působí již přes 10 let, během nichž naši experti vyjeli k více než 1 000 reálných dopravních nehod.

Bezpečné cesty

Již od roku 2012 spolupracujeme na interaktivním edukačním portálu „Bezpečné cesty“, jehož jsme generálním partnerem. Portál nejenže nabízí praktické informace o dopravní bezpečnosti a věnuje se dopravní výchově, ale nabízí také informace pro žáky autoškol a mnoho dalších zajímavých informací.

ŠKODA AUTO pomáhá

Dopravní bezpečnost je jedním z hlavních pilířů firemní strategie společenské zodpovědnosti „ŠKODA AUTO pomáhá“. Jen v posledních pěti letech jsme formou grantových programů podpořili preventivní projekty dopravní bezpečnosti a dopravní výchovy částkou 31 milionů Kč.

Desatero bezpečné jízdy